logo


+421 911 557 728
mmpharma@mmpharma.eu

logo


→  +421 911 557 728
→  mmpharma@mmpharma.eu
3.webp

 

Rehabilitácia hlasu po laryngektómii je v súčasnosti možná viacerými spôsobmi. Existuje niekoľko foniatrických metód, ako je pažerákový hlas a použitie elektrolarynxu. Okrem toho, chirurgicko-protetické spôsoby sú zahrnuté hlasové protézy, ktoré sa umiestňujú do tracheo-ezofageálneho shuntu vytvoreného punkciou. Náročnejšou alternatívou sú chirurgické postupy, ktoré sú zamerané na vytvorenie štruktúr podobných hrtanu, ako napríklad laryngoplastika podľa Hagena alebo "Sprach-Siphon" podľa Ehrenbergera a iné.

V súčasnosti môže kvalifikovaný ORL onkochirurg pacienta výrazne ubezpečiť, že je schopný vrátiť mu hlas po laryngektómii a tým mu zlepšiť kvalitu života. Hlas je pre človeka dôležitým prostriedkom komunikácie a stratéria hlasu môže znamenať významné obmedzenie jeho schopnosti komunikovať a interagovať so spoločnosťou.

Výber vhodnej metódy rehabilitácie hlasu po laryngektómii sa musí robiť individuálne a zohľadniť špecifické potreby a predpoklady konkrétneho pacienta. Vyspelé krajiny venujú tomuto problému veľkú pozornosť a výskum a analýzy spojené s rôznymi metódami umožňujú nájsť najefektívnejšie riešenia. Úspešná rehabilitácia hlasu u laryngektomovaného pacienta závisí od zachovania anatomickej štruktúry P-E segmentu (oblasti medzi priedušnicou a pažerákom) s primeraným otváracím tlakom a vytvorením pseudoglottis. Toto je ovplyvnené operačnou technikou a následnou hojivosťou tkaniva pacienta.

Cieľom rehabilitácie hlasu je pomôcť pacientom nájsť nový spôsob komunikácie a opäť sa plnohodnotne zapojiť do spoločnosti. Výber správnej metódy a individuálny prístup sú rozhodujúce pre dosiahnutie úspešnej rehabilitácie hlasu po laryngektómii. Nové technológie a postupy v tejto oblasti neustále napredujú, čo dáva pacientom nádej na zlepšenie a obnovenie ich hlasových schopností aj po náročnej operácii hrtana.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

check ssl certificate cloudflare status
created by: Marek Sarvas