logo


+421 911 557 728
mmpharma@mmpharma.eu

logo


→  +421 911 557 728
→  mmpharma@mmpharma.eu
5.webp

 

Základné informácie

Správna starostlivosť o pacienta po tracheostomii alebo laryngektomii je nevyhnutná, aby sa minimalizovali komplikácie a zabezpečilo rýchle zotavenie, čím pacientovi umožní návrat do plnohodnotného života a obnovenie jeho komunikačných schopností. Tieto chirurgické zákroky, ktoré sú nevyhnutné pre liečbu závažných ochorení dýchacích ciest, môžu viesť k dočasnej alebo trvalej strate hlasu alebo potrebe umelého dýchacieho vývodu.

Tracheostómia je chirurgický zákrok alebo stav, ktorý vytvára umelé spojenie medzi priedušnicou a povrchom tela prostredníctvom vytvorenia otvoru. Cieľom tejto procedúry je zaistiť priechodnosť dýchacích ciest, najčastejšie s účelom umožniť ventiláciu. Táto metóda môže byť použitá buď ako trvalé riešenie (napríklad po totálnej laryngektomii) alebo ako dočasné opatrenie.

Rehabilitácia hlasu po laryngektómii je v súčasnosti možná viacerými spôsobmi. Existuje niekoľko foniatrických metód, ako je pažerákový hlas a použitie elektrolarynxu. Okrem toho, chirurgicko-protetické spôsoby sú zahrnuté hlasové protézy, ktoré sa umiestňujú do tracheo-ezofageálneho shuntu vytvoreného punkciou. Náročnejšou alternatívou sú chirurgické postupy, ktoré sú zamerané na vytvorenie štruktúr podobných hrtanu, ako napríklad laryngoplastika podľa Hagena alebo "Sprach-Siphon" podľa Ehrenbergera a iné.

Laryngektómia je chirurgický zákrok, ktorým sa liečia veľmi rozsiahle nádory hrtana. Aj keď je tento úkon nevyhnutným krokom na záchranu života pacienta, nezanecháva ho bez následkov. Práve naopak, po laryngektómii sa mnohí pacienti ocitnú pred novými výzvami a zmenou životného štýlu.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload

check ssl certificate cloudflare status
created by: Marek Sarvas